05/12/2023
HomeTematy dniaRadna krytykuje burmistrza! Temat komunikacji wzbudza ogromne emocje

Radna krytykuje burmistrza! Temat komunikacji wzbudza ogromne emocje

mariankowska

Na facebooku pisma samorządowego radna powiatowa Joanna Mariankowska skrytykowała burmistrza Jacka Sochę. Poszło o wpis włodarza Ozorkowa dotyczący komunikacji autobusowej. Dyskusja w internecie rozpoczęła się od opinii związanych z linią autobusową Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która już niedługo zostanie uruchomiona.

Tak o połączeniu autobusowym linii „10” napisał na facebooku burmistrz”

„Komunikacja autobusowa ma charakter ponadgminny, szkoda, że Powiat nie angażuje się w rozwiązanie problemu. 300 tysięcy, które przekazuje na funkcjonowanie linii autobusowej, to kropla w morzu. Miasto Ozorków przekazuje na ten cel 1 milion 700 tysięcy zł. ŁKA oferuje bezpośrednie połączenie komunikacyjnej bezpośrednio z Łodzią. Kupując jeden bilet można przemieszczać się nie tylko pociągiem ŁKA, ale wszystkimi środkami komunikacji publicznej po Łodzi. Nie bardzo rozumiem twierdzenie, że uruchomienie połączeń, które zapewniają bezpośrednie połączenie z Łodzią, to strata pieniędzy”.

Na negatywną opinię burmistrza w stosunku do powiatu zareagowała radna.

„Daleka jestem od prowadzenia dyskusji na portalach społecznościowych, tym bardziej z włodarzem miasta. Niestety, trudno nie włączyć się w prowadzoną rozmowę, jeśli deprecjonuje ona działania Rady i Zarządu Powiatu Zgierskiego. Kilka słów wyjaśnienia/sprostowania: Powiat Zgierski nie jest stroną międzygminnego porozumienia. Mając na uwadze ważny interes społeczny, udziela on dotacji celowej na wsparcie linii autobusowej nr 10. Co więcej, mimo iż akcjonariusze i organizator komunikacji, do dziś nie wystąpił do powiatu z wnioskiem o zabezpieczenie środków na ten cel w budżecie na rok 2024, Zarząd Powiatu proceduje projekt budżetu uwzględniając nie zawnioskowaną kwotę na rok przyszły. Właśnie dlatego, że daje temu wyraz dbałości o interesy mieszkańców i przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu. Dodam tylko, że w mijającym roku, taki wniosek do powiatu nie wpłynął, a dotacja obowiązuje do 31.12.2023 r. Na uwagę zasługuje fakt, że Rada Powiatu Zgierskiego jako jedyna podjęła uchwałę w sprawie wypracowania wspólnej strategii transportu publicznego, łączącego miasto Ozorków z Łodzią. Starosta Powiatu Zgierskiego Bogdan Jarota wystosował zaproszenie do włodarzy, w celu rozpoczęcia rozmów i wspólnych działań w powyższej sprawie. Mimo, że akcjonariuszy porozumienia jest czterech, na spotkanie przybyło jedynie dwóch przedstawicieli tj. Gmina Miasto Zgierz i Gmina Zgierz. Jak widać, w przypadku nieobecnych, aktywność „działań” przenosi się dziś do mediów społecznościowych. Dobrze, gdyby były one narzędziem komunikacji wieńczącym codzienne spotkania i wynikające z nich konstruktywne działania. Temat komunikacji podnoszony jest wielokrotnie w powiecie. Wiem, ponieważ jestem autorką wniosków w tej sprawie. W ich wyniku, to z inicjatywy powiatu zostało wystosowane pismo do Marszałka Województwa Łódzkiego, w którym poproszono o możliwość spotkania w celu wypracowania wspólnej strategii komunikacji publicznej. Pismo zostało wysłane w ubiegłym roku. Niestety, bez odpowiedzi. O kulisach przygotowania jednego, wspólnego pisma, dziś nie będę wspominać, ale osobom zainteresowanym, przytoczę faktyczny stosunek akcjonariuszy porozumienia. Warto mieć wiedzę i rzeczywisty ogląd na sprawę.

Wyrażam dezaprobatę dla publikowanych publicznie komentarzy przez włodarza miasta Ozorkowa. Nie przystoi partnerowi samorządowemu i nie przystoi publicznej funkcji jaką sprawuje, bo mandat który sprawuje jest mandatem mieszkańców Ozorkowa. Zdziwiona jestem próbie budowania negatywnego wizerunku powiatu, przez osobę, którą my, mieszkańcy desygnowaliśmy do współpracy i rozwoju naszego miasta, również w oparciu o tak istotną komunikację międzygminną.

Z uwagi na to, że Wiadomości Ozorkowskie blokują możliwość udostępniania załączników, zachęcam Państwa do lektury mojej opinii w tej sprawie na moim profilu fb. Opieram się w niej o fakty, których skany przedstawiam opinii publicznej, wierząc, że właśnie w oparciu o nie, będziecie mieli Państwo nie słowo przeciw słowu, a rzeczywisty obraz sytuacji, którą niestety próbuje się dziś zniekształcić i przeinaczyć. Zachęcam władzę samorządu terytorialnego do wspólnych działań i zjednoczenia sił w tej sprawie, a nie zarzucania powiatowi braku działań. Siła leży w jedności, więc warto to wykorzystać”.

Patriotyczny Ozorkó
Co z „Magicznym Og