03/12/2023
HomeWarto przeczytaćRewitalizacja skweru przy ul. Nowy Rynek

Rewitalizacja skweru przy ul. Nowy Rynek

nowy rynek skwer

Ławeczki, leżaki, stół do gry w tenisa stołowego i miejsce do gry w klasy, wyremontowane ścieżki, nowe nasadzenia roślin, pielęgnacja istniejącej roślinności, podświetlenie kilku drzew, stworzenie „zielonej ścianki”, nowe kosze na śmieci i na psie odchody, budki dla ptaków i domki dla owadów – tak ma wyglądać skwer przy ul. Nowy Rynek, zmodernizowany w ramach projektu „Ogrody przyjazne naturze”.

Dziś, tj. 6 maja, burmistrz Jacek Socha złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie w 100 procentach rewitalizacji południowej części skweru (od torów tramwajowych w stronę osiedla). Koszt inwestycji to 150 tys. zł, zadanie ma być realizowane od lipca do grudnia 2022 r.

Działania, zaplanowane w ramach projektu ”Ogrody przyjazne naturze – Zieleniec przy ul. Nowy Rynek w Ozorkowie – etap I pielęgnacja istniejącej roślinności i nowe nasadzenia odporne na krótkotrwałą suszę, szkodniki i mróz🔹Remont ścieżek komunikacyjnych (nowe obrzeża, nowa kostka brukowa na części ścieżek, pozostałe będą utwardzone naturalnym kruszywem)🔹Podświetlenie korony wybranych drzew 🔹Odnowienie istniejącej barierki(przy torach w celu stworzenia zielonej ścianki z roślin🔹Zastosowanie do nasadzeń głównie rodzimych gatunków roślin, w tym roślin miododajnych: jarzębina burka szczepiona, forsycja maree d`Or, barbula, tawuła szara, pęcherznica Little Angel, róża okrywowa marathon, tawuła goldmound, tawuła albiflora, perovskia, przetacznikowiec, kocimiętka, werbena patagońska, jeżówka powpow, trzcinnik ostrokwiatowy🔹Wdrożenie rozwiązań korzystnych dla ochrony przyrody (np. budki dla ptaków, wielogatunkowe mieszanki traw, nasiona łąki kwietnej)🔹Montaż nowych ławek i leżaków🔹Montaż koszy na śmieci i koszy na psie odchody🔹Stworzenie strefy rekreacyjnej, w której będzie można spędzić czas, grając w tenisa stołowego (w tym celu posadowiony zostanie nowy stół do gry) lub w wyrysowane na kostce kolorowe „klasy”.Pozostała – północna część skweru, zostanie zrewitalizowana w ramach II etapu w późniejszym terminie.

Trzy auta zderzyły
Pożar w tartaku