18/04/2024
HomeTematy dniaNie karmić kaczek! Urząd reaguje

Nie karmić kaczek! Urząd reaguje

karmienie kaczek

Po raz kolejny nasi czytelnicy mówią o kaczkach karmionych przez niektórych mieszkańców Ozorkowa. Tym razem zareagował urząd. W pobliżu Bzury ustawione mają zostać odpowiednie ostrzeżenia.

– Nie mogę już na to patrzeć. Być może ludzie robią to z dobrego serca, ale wyrządzają kaczkom krzywdę – usłyszeliśmy niedawno w redakcyjnej słuchawce. – Rzucają kaczkom pieczywo, które zjedzone przez ptaki powoduje ogromne szkody.

Chleb w czasie trawienia wytwarza kwas chlebowy, który zakwasza układ pokarmowy ptaka, prowadząc do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwasicy żołądka. Zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść, gdyż prowadzi to do zaburzenia gospodarki wodnej ich organizmów. Poza tym szybko chłonie wodę i łatwo pleśnieje.

– Niestety, ptaki są często dokarmiane w sposób nieprzemyślany. Następstwem tego jest osłabienie odporności, choroby i śmierć – dodaje ozorkowianin.

O sprawie rozmawialiśmy z Mariuszem Ostrowskim, sekretarzem miasta.

– Pomyślimy nad tym, aby w pobliżu mostków na Bzurze ustawić tabliczki ostrzegające przed karmieniem kaczek pieczywem – usłyszeliśmy. – Mam nadzieje, że mieszkańcy zwrócą na te ostrzeżenia uwagę.

Powinniśmy dokarmiać ptaki naturalnym pokarmem, który nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony ani przyprawiany. Nie należy stosować produktów, które są szkodliwe dla ptactwa, np.: pieczywa, ciast, wędlin czy żółtego sera.

Najbardziej pożądane są: słonecznik łuskany lub w łupinie, każdy rodzaj ziarna (sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy), płatki owsiane niesłodzone, skropione olejem, jabłka, gruszki, banany, rodzynki, słonina (niewędzona, niesolona).

Kaczki i łabędzie można dokarmiać ziarnami zbóż, pestkami dyni, kukurydzą czy otrębami. Korzystne będą także drobno pokrojone warzywa (surowe bądź gotowane, ale bez dodatku soli), na przykład marchewka, kapusta czy buraki pastewne.

Świąteczna atmosfe
Ważna inwestycja w
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.