27/11/2022
HomeWarto przeczytaćBurmistrz Ozorkowa spotkał się z uchodźcami

Burmistrz Ozorkowa spotkał się z uchodźcami

uchodźcy

Ponad 80 uchodźców – kobiet i dzieci, przybyło do Ozorkowa po ataku Rosji na Ukrainę.

To liczba osób, które zgłosiły się do Urzędu Miejskiego; prawdopodobnie w Ozorkowie przebywa więcej osób, które uciekły z kraju ogarniętego wojną, ale nie zostały one jak dotąd zgłoszone do UM.

W MDK burmistrz Jacek Socha spotkał się z uchodźcami oraz z ozorkowianami, którzy goszczą kobiety i dzieci u siebie. W spotkaniu uczestniczyli też m.in. pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM, z którymi należy się kontaktować w sprawie pomocy dla uchodźców – kontakt: Marcin Michalak, tel. 501 416 709, 42 710 31 31.

Celem spotkania było przede wszystkim poinformowanie uchodźców, na jakiego rodzaju pomoc mogą liczyć ze strony władz miasta i mieszkańców, ale także ze strony rządu po przyjęciu przez sejm spec ustawy.

– Zgłoszenie się w naszym urzędzie ułatwia otrzymanie pomocy – mówił burmistrz Jacek Socha. – Do waszej dyspozycji są dary od mieszkańców, przekazywane w ramach zbiórek, poza tym zapewniamy miejsca w naszych placówkach oświatowych; już kilkanaścioro ukraińskich dzieci jest zapisanych do naszych szkół i przedszkoli, pomagamy w skorzystaniu z opieki lekarskiej.

Dzieci mogą także korzystać bezpłatnie z zajęć artystycznych w Młodzieżowym Domu Kultury, Miejskim Ośrodku Kultury, z pływalni „Wodnik”; pracownicy tych placówek otrzymali listy z nazwiskami uprawnionych osób. Do punktów, gdzie wydawane są dary od mieszkańców, także trafiły listy z nazwiskami obywateli Ukrainy, którzy sami mogą się do nich zgłaszać, by wybrać to, co jest im potrzebne.

– Informacje o uchodźcach, którzy przebywają na terenie miasta, przekazujemy do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi – dodał burmistrz. – Dzięki temu, po uchwaleniu ustawy w sprawie pomocy dla uchodźców, będziecie państwo objęci także pomocą i wsparciem ze strony polskiego rządu. Pomoc otrzymają także Polacy, którzy zapewnili uchodźcom schronienie. Większość kobiet chciałaby jak najszybciej podjąć pracę, więc jeśli ktoś z ozorkowskich przedsiębiorców ma jakieś oferty, proszony jest o kontakt z Marcinem Michalakiem. Pomagamy i będziemy pomagać obywatelom Ukrainy w tym trudnym czasie. Opór i walka naszego sąsiada wobec bandyckiej napaści Rosji zasługują na najwyższy podziw i szacunek. Wierzę, że wkrótce będziecie mogli wrócić bezpiecznie do swojej wolnej, demokratycznej ojczyzny, a do tego czasu będziemy wam pomagać.

Po spotkaniu część kobiet i dzieci skorzystała z darów przekazanych przez mieszkańców do punktu w MDK. Punkty w Ozorkowie, gdzie prowadzone są zbiórki darów i gdzie uchodźcy mogą je otrzymać – Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Listopadowa 6B, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 14.00. Biblioteka na Osiedlu, ul. Mielczarskiego 17, w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek 10.00 – 17.30, wtorek 8.00 – 15.30, środa 10.00 – 17.30, czwartek 12.00 – 15.30, piątek 8.00 – 15.30. Punkt Caritas przy kościele pw. NMP na Adamówku w godzinach 16.00 – 17.30.

Potrzebne artykuły to m.in.: żywność długoterminowa, w tym także dla dzieci: kaszki, zupki, przekąski, soczki itp., woda, artykuły czystości i higieny osobistej dla dorosłych i dla dzieci, pieluchy, koce, pościel, ręczniki, materace, karimaty, artykuły piśmiennicze i papiernicze dla dzieci, a także odzież damska i dziecięca. Odzież zniszczona i zużyta nie będzie przyjmowana.

Informacje o miejscach noclegowych dla uchodźców na terenie: powiatu zgierskiego – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zgierzu, tel. 42 288 82 72, 42 288 82 73, 663 907 882.

Województwa łódzkiego – Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, tel. 42 661 14 17, 42 664 14 09, 42 664 14 10.

Udostępnij:
Tak brudnej Bzury da
Park upstrzony ptasi
Oceń ten artykuł:
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.