22/11/2024
HomeTylko u nasJak mieszka się w mieście Parzęczew?

Jak mieszka się w mieście Parzęczew?

parzęczew

Upłynął już ponad miesiąc, odkąd Parzęczew zmienił status i stał się miastem. Postanowiliśmy porozmawiać z mieszkańcami, czy odczuli jakiekolwiek pozytywne zmiany z tym związane.

Centrum miejscowości – choć zostało zmodernizowane – wciąż straszy ruderami. Na chodniku ostrzegawcze taśmy uniemożliwiają pieszym przechodzenie zbyt blisko ruiny, która się sypie. Przy zrujnowanej kamienicy leży pełno gruzu.

Po drugiej stronie placu kolejna rudera. Dziurawa elewacja straszy z daleka. Zrujnowane budynki z pewnością nie są wizytówką centrum miasta. Na tym polu nic się nie zmieniło.

Czy jednak mieszkańcy odczuli już zmiany związane z tym, że mieszkają w mieście?

– Jedyną zmianą, którą odczułam w nowym roku, jest wzrost podatków gruntowych – powiedziała nam z przekąsem jedna z mieszkanek.

W centrum rozmawialiśmy jeszcze z innymi mieszkańcami.

– Jest jak było – słyszymy. – Na pozytywne zmiany potrzeba czasu. Młodzi ludzie uciekają z Parzęczewa. Nie ma się co czarować, tu nie mają żadnych perspektyw.

Na przystanku grupka mężczyzn rozgrzewała się napojem wysokoprocentowym. Być może ta degustacja sprawiła, że spojrzenie na parzęczewską rzeczywistość jest inne… bardziej pozytywne.

– Panie, a co tu miałoby się zmienić. Miasto miastem, a stare problemy pozostały…

Mieszkańcy o zmodernizowanym rynku mają różne opinie i już o nich w „Reporterze” pisaliśmy. W centrum Parzęczewa, w związku ze zmianą statusu, pojawił się duży głaz z tabliczką upamiętniającą odzyskanie po 154 latach praw miejskich.

O korzyści wynikające ze zmiany statusu Parzęczewa, zarówno dla samej gminy, jak i jej mieszkańców, zapytaliśmy urząd miasta. Lokalne władze argumentują, że zmiana statusu nie była wcale dla korzyści…

„Zmiana statusu Parzęczewa na miasto nastąpiła nie ze względu na korzyści, lecz na wolę mieszkańców” – argumentuje urząd.

„Jak wykazały konsultacje 87,14% mieszkańców Parzęczewa chciała odzyskania praw miejskich, a 79,13 % mieszkańców całej gminy również opowiedziało się za tą zmianą. Zmiana statusu miejscowości Parzęczew na miasto stała się istotnym narzędziem do promocji i wykorzystywania nowych możliwości w celu kontynuowania dynamicznego rozwoju. Od 2017 roku realizujemy rewitalizację Parzęczewa. W pierwszym etapie dokonano termomodernizacji budynków Szkoły Podstawowej, Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz został wybudowany kompleks sportowy przy szkole. W kolejnym etapie zostały wybudowane parkingi, zrewitalizowany rynek, wybudowany pumptrack oraz Regionalne Centrum Rozwoju. Ponadto z budżetu Powiatu Zgierskiego zostały przebudowane główne ulice Parzęczewa, tj. ul. Mickiewicza i Łęczycka. Budżet gminy Parzęczew na rok 2024 uwzględnia nakłady na dalsze inwestycje w wysokości ponad 27 mln złotych. Znaczna część tych środków jest przeznaczona na przebudowę ulic: Targowej, Parkowej, Pogodnej, Jasnej i Ogrodowej w miejscowości Parzęczew.

Oprócz korzyści inwestycyjnych mieszkańcy Parzęczewa i gminy będą mogli skorzystać z oferty Regionalnego Centrum Rozwoju w zakresie podnoszenia kompetencji poprzez udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych, w tym szkoleniach i konferencjach” – odpowiada urząd miasta.

Szafka z tamponami z
Betoniarnia w Ozorko
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.