23/09/2023
HomePowiatNowoczesny plac, czy betonoza?

Nowoczesny plac, czy betonoza?

fontanna parzęczew

Co to jest betonoza? To nadmierne, nieprzemyślane używanie betonu w przestrzeni publicznej, często powiązane z wycinaniem drzew i zmniejszaniem zacienionej powierzchni. Tyle definicja. Czy z takim zjawiskiem mamy do czynienia w Parzęczewie?

Od samego początku prace na pl. Kościuszki były żywo komentowane. Pisaliśmy o krytycznych opiniach niektórych mieszkańców, którym nie podobała się wycinka wielu drzew. Modernizacja centrum Parzęczewa już się kończy. Dyskusja o tej inwestycji wciąż jednak trwa.

Jak łatwo się domyślić, dla niektórych na placu jest zbyt wiele betonu.

– Jest za mało drzew. Latem będzie tu jak na patelni. Mnie ten wybetonowany plac bardzo się nie podoba – mówi jedna z mieszkanek.

Inni chwalą jednak nowy wizerunek pl. Kościuszki.

– Na pewno jest nowocześnie – podkreślają mieszkańcy życzliwie nastawieni do zmian w centrum miejscowości.

Warto wspomnieć, że na placu będzie fontanna i… rzeźba o której urząd wcześniej nie informował.

Jak udało nam się dowiedzieć, rzeźba przedstawia siostry przez ręce których będzie przelewać się woda. Ta zdobiąca konstrukcja ma zostać ustawiona blisko fontanny.

„Zmieniony termin zakończenia prac na placu Kościuszki wynika z przesunięcia terminu dostaw materiałów budowlanych. Zgodnie z aneksem do umowy z wykonawcą nowy termin zakończenia prac przypada na 18 listopada. Na placu Kościuszki zostanie umieszczona rzeźba – fontanna autorstwa Małgorzaty Chodakowskiej, zatytułowana „Siostry”. Rzeźba zakupiona została w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE. Całkowity koszt to 108 tysięcy zł, z czego koszt jaki poniosła gmina to 59 tysięcy” – informuje urząd gminy.