Inwazja biedronek azjatyckich!
Nasz czytelnik – lokator jednego z bloków przy Sucharskiego w Ozorkowie, powiadomił redakcję o inwazji biedronek azjatyckich. – W słoneczne dni nie można wyjść na balkon. Trzeba zamykać okna, aby biedronki nie dostały się do mieszkania – usłyszeliśmy.
Plaga biedronek azjatyckich jest nie tylko na osiedlu przy ul. Sucharskiego. To problem w całym mieście.
– Balkon mamy na stronę południową. Niedawno, w jeden ze słonecznych dni, zauważyłem, że na elewacji aż się roiło od biedronek azjatyckich. Niektóre zdążyły już dostać się do mieszkania. W rozmowach ze znajomymi dowiedziałem się, że w innych rejonach miasta też jest ich pełno – mówi pan Marek.
Niektórzy twierdzą, że biedronki azjatyckie mogą być niebezpieczne.
– Mnie taka biedronka ugryzła. Poczułam to, jak próbowałam ją złapać – mówi ozorkowianka.
Biedronki azjatyckie znacznie różnią się od popularnej w Polsce siedmiokropki. Gatunek ten nie wygląda zbyt przyjaźnie, a bliski kontakt może wywołać silną reakcję alergiczną. Co należy zrobić po ugryzieniu? W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza.
Warto wiedzieć, że biedronki azjatyckie, a siedmiokropki to dwa inne gatunki owadów. Ta pierwsza określana jest mianem chińskiej biedronki, arlekinem lub pomarańczową biedronką. Wielkością są bardzo podobne do najpopularniejszego gatunku biedronki w Polsce, jednak w odróżnieniu od siedmiokropki ma od zera do nawet 23 kropek. Siedmiokropka, jak sama nazwa wskazuje, ma ich zawsze siedem – po trzy na każdej pokrywie i jedną wspólną.
Alergen biedronki siedmiokropki, a dokładnie jej wydzieliny, nie powoduje uczulenia. Jej żółta ciecz o nieprzyjemnym zapachu, w kontakcie ze śluzówką, może doprowadzić co najwyżej do krótkotrwałego podrażnienia spojówki.
Z kolei z biedronkami azjatyckimi sprawa wygląda nieco inaczej. Biedronki te posiadają dwa alergeny, na które możemy być narażeni zarówno w domu, jak i poza nim. Uczulenie może nastąpić po kontakcie z owadem.
Biedronki azjatyckie nie są agresywne wobec ludzi i gryzą tylko w przypadku zagrożenia lub przypadkowego ściśnięcia lub zgniecenia. Jeśli zostałeś ukąszony przez biedronkę azjatycką, przede wszystkim oczyść miejsce ukąszenia wodą i mydłem, a następnie możesz przetrzeć ranę środkiem odkażającym.
Jeśli pojawi się świąd, użyj środka stosowanego w przypadku ukąszeń przez owady. Gdyby wystąpiły poważne reakcje alergiczne np. pokrzywka lub duszność, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Brak komentarzy
Sorry, the comment form is closed at this time.